Haber

Belçika, Kahramanmaraş depremlerinin ardından dayanışma mesajları gönderdi

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Türkiye’ye destek gönderen ülke sayısı her geçen gün artıyor.

Bu kapsamda son adım ise Belçika tarafından atıldı.

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ve İçişleri Bakanı Annelies Verlinden, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını söyledi.

“Bizi gerçekten mahvetti”

Lahbib ve Verlinden, Belçika’nın kuracağı sahra hastanesi için ön keşif yapacak ekibi taşıyan askeri uçağın kalkışından önce Melsbroek Askeri Havalimanı’nda görüştü.

lahbib, “Türk halkına başsağlığı diliyorum. Kurban sayısı ve can kaybı bizi gerçekten perişan etti.”söz konusu.

Doktorlar ve yardım malzemeleri gönderiyorlar

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü ve yardım teklifinde bulunduğunu anlatan Lahbib, tıbbi ve yardım malzemelerine güveneceklerini söyledi:

Türk halkına yardımcı olmak için 80 acil doktor ve yardım malzemesi göndereceğiz.

“Dayanışma içindeyiz”

Lahbib, sahra hastanesinde keşif yapacak grubun, Türk makamlarının kurulmasını istediği bölgede incelemelerde bulunarak hazırlık yapacağını söyledi.

“Türk halkıyla dayanışma içindeyiz.”Lahbib, hazırlıkların tamamlanmasının ardından hemen doktor ve yardımcıları sevk edeceklerini söyledi.

“Çok büyük bir felaket”

İçişleri Bakanı Verlinden “Öncelikle başsağlığı diliyorum. Çok büyük, çok büyük bir felaket.”söz konusu.

Belçika’da da büyük bir Türk toplumunun yaşadığına değinen Verlinden, şöyle devam etti:

“Türk halkına saygılarımızı iletmek için…”

Hala ailesinden ve arkadaşlarından haber alamayanlar var. Artık bazı insanlara rastgele bilgi gönderemiyoruz. Bu yüzden durum çok kötü. Yardıma ihtiyacımız var ve bugün bunun üzerinde çalışmaya başlıyoruz. Türk halkına saygı ve başsağlığı dileklerimizi iletmek ve en kısa sürede mümkün olduğunca çok hastayı tedavi edecek hastaneyi inşa etmek için en iyi sağlık ve sivil koruma gruplarımızı gönderiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu